Instagram has returned invalid data.

Follow Me!

Přípravy Rozhovory

Jak se připravit na výběr svatebních šatů

30.10.2016

Protože základem příprav jsou šaty nevěsty, rozhodla jsem se udělat rozhovor s majitelkou svatebního salonu Sofie. Dozvíte se, co patří mezi trendy na rok 2018, ale i to, jak vůbec probíhá zkoušení šatů a jak se připravit. 

Kdy je nejlepší vybírat svatební šaty?

Doporučuji vybírat svatební šaty 6-8 měsíců před termínem svatby.

Není to brzy?

Tak máme možnost pro nevěstu šaty objednat – v případě, že se jí líbí model, který nemáme v její velikosti. Což třeba u Modecy děláme. A zahraniční značky mají 4 – 6 měsíců dodací lhůty. Ale i když přijde nevěsta třeba dva měsíce před její svatbou, tak stále má z čeho vybírat. Náš sortiment neustále doplňujeme.

Jak takový proces vůbec vypadá?

Nevěstě klademe otázky – do jakého stylu je svatba laděna, jaký má rozpočet na šaty, v jakém prostředí se odehrává obřad a hostina.

Důležité je, do jakého stylu je svatba laděna.

To všechno ovlivňuje výběr šatů?

Např. na církevní obřad do kostela volíme okázalejší modely svatebních šatů s dlouhou vlečkou. A na svatbu na rozkvetlé louce doporučujeme rozevláté šaty z lehkých materiálů jako jsou šifón a tyl.

Doporučuješ objednání předem?

Rozhodně je nutné znát termín svatby. Na zkoušení svatebních šatů je nutné se předem objednat. Jednak je opravdu hodně plno a za druhé chceme mít na každého dostatek času, abychom se mohli budoucí nevěstě věnovat.

Co by měli mít nevěsty na zkoušku s sebou?shutterstock_454711135

Doporučujeme si sebou vzít někoho blízkého – maminku, nejlepší kamarádku. Někoho kdo zná styl nevěsty. Pak také rozhodně dobrou náladu:-) Návštěva svatebního salónu by měla být příjemný zážitek. Můžou si vzít foťák a zkoušené modely fotit. Některé salóny to zakazují. Ale mým názorem je, že nevěsta potřebuje na rozhodnutí více času a v klidu si vše prohlédnout a pak se rozhodnout pro ty „pravé“.

Bývají nevěsty většinou tvrdohlavé, nebo si nechají poradit, co jim sluší?

V první řadě respektujeme přání a styl nevěsty. Pokud ale víme, že by jí slušel jiný styl, tak zkusíme doporučit. Stává se, že šaty, které nevěstu na ramínku nezaujaly, pak byly ty pravé. 

Petra Králová: Proto moje rada nevěstám zní : zkoušejte a zkoušejte.

13938362_10154377535567920_6946578549223871057_n 13880210_10154377536092920_4388980793008935841_n 13879309_10154377535562920_2859216095587972152_n

Hodně nevěst třeba při focení řeší, aby šaty neušpinili. Jak to funguje s čistírnou při vracení šatů?

V ceně půjčovného je běžné zašpinění zahrnuto – propocení, znečištění od make – upu, mírné zašpinění vlečky. Poradíme si dokonce se skvrnami od červeného vína. Pokud jsou však šaty černé či hnědé, účtujeme si poplatek.

Co se hodí na podzimní, nebo zimní svatbu?

Podzimní svatby se ladí do krásných teplých barev jako jsou žlutá, oranžová, hnědá a odstíny červené. Svatební šaty bych proto vybírala v tónech ivory, creme anebo mocha. Naopak zimní svatby ladíme do studených tónů jako jsou odstíny modré, zářivě bílé, stříbrné a šedé. Bílé svatební šaty s kožíškem nám krásně doladí tuto pohádkovou atmosféru.

Jaké jsou trendy na rok 2018?

Již několik sezón je trendem krajka a i v sezóně 2018 bude v kolekcích vévodit. Velmi moderní je našívání krajek na průhledný nebo nude podklad. Tím vznikne tattoo efekt. V kolekcích se také objevují splývavé modely  z lehkých materiálu jako jsou šifón, měkký tyl, žoržet a krep. Střihy však zvýrazňují pas a obepínají postavu. Empírové svatební šaty se v kolekcích letos objevují výjimečně. Stále převládají tradiční barvy jako jsou bílá a ivory. Ale pro sezónu 2018 jsou typické také odstíny růžové, pudrové, mentolové a mocha.

Jak se pohybují ceny za šaty? A kolik je záloha?

Půjčovné se pohybuje od 5 do 15 tisíc – a v den rezervace se platí 50% záloha.

Půjčují se i obleky pro ženicha?

V našem salónu myslíme také na pány, kde máme oddělení vytvořené jen pro ně. Na výběr mají obleky v různých odstínech dle nejnovějších trendů. Nabízíme také doplňky jako jsou vestičky, kravaty, pánské boty a košile. Půjčovné se pohybuje od 1500 do pěti tisíc.  Jinak samozřejmě pánské obleky i prodáváme – cca od pěti tisíc.

Co třeba družičky? Shání také šaty?

Doporučujeme modely z jemných splývavých materiálů jako jsou šifón a tyl. Velmi vkusně působí vybrané šaty v barvě, ve které se nese celá svatba. Mezi nejoblíbenější patří růžová, mentolová, lila a champagne.

Co na to říkáš?